Jak vybrat hliníkovou pergolu?

V tomto článku naší poradny se chceme věnovat nejčastějším otázkám, které nám naši zákazníci kladou před koupí hliníkové pergoly.

 

1- Je hliníková pergola opravdu bezúdržbová?

  • Ano ale zároveň Ne: Hliník opravdu nekoroduje díky povětrnostním vlivům jako ocel, ale zároveň musí být proti oxidaci chráněn ideálně komaxitovou (práškovou) barvou. Poté je konstrukce maximálně odolná a záruka na výdrž barvy je až 10 let přičemž reálná výdrž je až 20 let bez výraznější změny barvy nebo poškození povětrnostními vlivy.
  • Je potřeba říci, že hliníková pergola není tvořena jen hliníkem, pohyblivé pergoly - bioklimatické, s markýzou atd obsahují také motory, nebo látky, tyto komponenty obvykle vydrží max 10 let a poté se dají vyměnit bez nutnosti měnit celou pergolu.

2- Jaké jsou typy hliníkových pergol a je mezi nimi výrazný cenový rozdíl?
Ano, určitě existují různé typy hliníkových pergol a jejich provedení, níže se pokusíme vypsat alespoň základní a jejich charakteristiky:

  • Bioklimatické pergoly - toto je aktuální vrchol nabídky hliníkových pergol, jedná se o pergolu s obdélníkovým tvarem a rovnou střechnou, kdy celou plochu střechy tvoří střešní slunolam s pohyblivými lamelami. Díky pohybu lamel si dokáže uživatel pergoly regulovat intenzitu slunečního svitu a také ventilovat přehřátý vzduch pod uvnitř pergoly. V naší nabídce je špičková bioklimatická pergola SKYLINE od českého výrobce AL Pergoly. Tyto pergoly se cenově pohybují okolo 250 tis Kč za rozměr 6mx4m, jedná se opravdu o špičkové produkty vyšší třídy.

  • Pergoly s pevnou střechou - jedná se typicky o pergoly se zasklenou střechou, kdy celá střecha je ve sklonu od objektu. Pergola má v přední části okapový žlab a voda, která stéká po střeše pergoly se přes tento okap svádí integrovaným odvodem ve sloupu pergoly do kačírku nebo do drenáže. Střecha pergoly je tvořena především bezpečnostím sklem nebo také velmi oblíbenými polykarbonátovými deskami s mléčnou úpravou.
    V naší nabídce najdete pergolu Espace od českého výrobce AL Pergoly. Při variantě s polykarbonátovými deskami jako střešní krytinou začínají ceny této pergoly již na 43 tis Kč za měnší rozměry. Vyzkoušejte náš konfigurátor a zjistětě si cenu ve vašem rozměru!

  • Markýzové pergoly -střecby těchto pergol jsou tvořeny střešní markýzou, která funguje jako stínící prvek celé pergoly. Tyto pergoly plní jen stínící funkci a zpravidla neplní funkci protidešťové ochrany tak jako pergoly s pevnou střechou.
    Příkladem takové peroly je pergola CUBE.

 3- Může se pergola kotvit do dřevostavby?

  • Ano, může ale jen když je na to konstrukce dřevostavby uzpůsobena například nosným trámem v místě kotvení nosného profilu pergoly. Pokud toto z nějakého důvodu nelze provést, tak je nutné pergolu vyrobit jako samonosnou tedy i se sloupy v zadní části, tak aby se zatížení od pergoly nepřénášelo na konstrukci dřevostavby.

 4- Nevzniknou při kotvení pergoly do konstrukce domu tepený most?

  • Ano, je potřeba použít kotvy nebo držáky s přerušením tepelného mostu tak aby bylo zabráněno tvorbě tepelných mostů.

 

5- Je potřeba do pergoly objednat i stínění stěn pergoly žaluziemi nebo roletami aby byl stínící účinek dostačující?

  •  Stěny pergoly je dobré stínít, ale také uzavírat například proti větru.
  • Do pergol se nepoužívají venkovní žaluzie, ale v drtivé většině případů se instalují takzvané Screenové rolety, které jako stínící prvek využívájí speciální textílii s pogumovaným povrchem, díky které nejen ideláně zastíní, ale také ochrání proti větru, který může být nepříjemný při pobytu pod pergolou.