Rolety, roleta, roletka: jaké jsou jejich varianty a typy?

 

 

venkovní předokenní rolety 

 

Roletou označujeme obecně typ stínící techniky, který pro pohyb stínící části používá navíjení na tyč, hřídel, nebo válec. Navíjení, tedy “rolování“ stínící části může být docíleno různými způsoby a mechanickými součástmi rolety.

Rozeznáváme v současnosti mnoho různých typů rolet a stejně tak jejich variant a typů ovládání.
Především se dají rozlišit podle umístění na venkovní neboli předokenní a vnitřní neboli interiérové rolety.

Předokenní rolety jsou v dnešní době velmi používané, jedná se o stínící a zároveň do určité míry bezpečnostní prvek.

 

Předokenní rolety se skládají ze schránky (boxu), vodících lišt a pancíře rolety.
Pacíř rolety je označení pro soustavu do sebe spojených lamel, které tvoří celistvou stínící plochu rolety. Lamely a tedy celý pancíř rolet se liší podle materiálu.

Nejprodávanější jsou hliníkové rolety s PUR izolační pěnou uvnitř lamel, které zároveň izolují a pomáhají zabránit tepelným ztrátám domu nebo bytu. Existují i předokenní hliníkové rolety s integrovanou síťí proti hmyzu. Další variantou materiálu lamel jsou plastové (PVC) lamely. Ty jsou často používány v průhledné variantě, která působí více než jako stínění jako zvuková izolace pro okna směřující k hlučné silnici nebo jinému rušivému prvku. Poslední používaný materiál na pancíř rolet je dřevo, přesněji modřín, nebo dub, nevýhodou je bohužel váha takového pancíře a také jeho údržba.

 

podomítkové hliníkové rolety

Ovládání předokenních venkovních rolet je v současnosti většinou motorické, ať už mechanickým motorem, tedy takovým, který je ovládán spínačem, nebo komfortním dálkovým motorem, který je ovládán dálkovým ovladačem. Manuální ovládání může být docíleno páskou, která je navíjena do navíječe, popřípadě šňůrou a existují také zřídka používané ovládání klikou.