Technologie Somfy RTS pro řízení žaluzií a rolet

 

somfy

 

RTS – radio technology somfy

RTS protokol pro výrobky a ovladače firmy Somfy především pro žaluzie, markýzy, rolety, který umožňuje uživatelům ovládat dálkově produkty pracující s touto technologií.V ČR je tento systém využívaný výrobci žaluzií a markýz, kteří vybavují jejich produkty motory firmy Somfy a dodávají k nim kompatibilní ovladače. Motory Somfy určené pro předokenní rolety, markýzy a screenové rolety mají většinou již příjímač intergrovaný v motoru, pro venkovní žaluzie se většinou dává motor bez příjmače a k němu se dopojí Hirschman spojkou externí příjímač RTS signálu zvaný Modulis Slim receiver, ten poté ovládá motor. Pracovní frekvence všech výrobků Somfy RTS je 433,42 Mhz.

motor somfy RTS zaluzie24

 

Ovladače Somfy Telis RTS

Nejrozšířenějšími přenosnými ovladači jsou výrobky řady TELIS, v různých barevných variantách, jako PURE, LOUNGE, SILVER. PATIO a jejich variace dle počtu jednotlivých funkčních kanálů, tedy volných pozic pro uložení daného motoru, který chceme ovládat na daném kanálu. Na jeden volný kanál se může nastavit jeden motor, nebo sestava motorů RTS, které tímto kanálem ovládáme. Telisy se vyrání jako 1- kanálové, 5- kanálové a 16 kanálové. Existují také řady s označení Modulis, to znamená, že tento ovladač je vybaven otočným kolečkem, které při otáčení uživatelem vysílá plynulé impulsy příjímači motoru a venkovní žaluzie s tímto motorem plynule naklápí lamely a tím dokonale reguluje intenzitu světla v interiéru. Řady ovladačů s označením Soliris mají funkci vypnutí a zapnutí sluneční automatiky.

 

telisy vedle sebe

Časové automatiky a programovatelné ovladače Somfy RTS

Ovladače Telis mohou být také ve variantě CHRONIS, jsou tedy vybaveny možností časové automatiky. Časovou automatikou se rozumí možnost ovladače nastavit si časový program kdy budou žaluzie, rolety nebo jiné výrobky s příjmačem RTS plnit svojí funkci- vytahování, stahování atd...Časové programy si uživatel volí na display dálkového ovladače s funkcí časové automatiky.

telis 6 chronis

Nástěnné dálkové ovladače RTS

Jako dálkové nástěnné ovladače se používá nejčastějí řada produktů Smoove. Jedná se o RTS spínače pro umístění do krabičky, které mají buď mechanická tlačítka - SMOOVE ORIGIN RTS, nebo dotyková tlačítka - SMOOVE RTS

 

smoove vedle sebe zaluzie24Čidla Somfy - větrná, sluneční, teplotní otřesová...

Pro řízení žaluzií a rolet, popřípadě markýz se často využívají čidla, která mají různé funkce. Existují čidla pro ochranu produktů před silným větrem takto využíváme čidla typu EOLIS SENZOR vybavených otáčkoměrem (vrtulkou). Otáčkoměrem měří čidlo rychlost větru a uživatel si sám nastaví, při jaké intenzitě má čidlo dát povel motorům, aby zatáhly všechny produkty a tím je ochránily před poškozením. V případě, že je čidlo vybaveno i slunečním čidlem, tkeré reaguje na intenzitu slunečního svitu a tím ovláda motory označují se tyto čidla jako SOLIRIS SENZOR můžou být také vybavena dešťovým čidlem poté se označují jako SOLIRIS SENZOR AQUATIC.

Pro markýzy je doporučeno používat otrřesové čidlo EOLIS 3D WIREFREE RTS toto čidlo je instalováno přímo do výpadového profilu markýzy a měří intenzitu výkyvu výpadového profilu a při překročení dá povel motoru markýzy pro zatažení.

čidla somfy zaluzie24

 

Somfy RTS a Somfy Tahoma

Systém RTS je v současnosti nejběžněji používaným systémem pro dálkové ovládání žaluzií, markýz a rolet, v budoucnu bude nahrazen systémem Tahoma, který je s RTS technologii kompatibilní a starší výrobky s technologii RTS bude tedy možné novým systémem také ovládat. Nové motory pro řízení Tahoma se označují IO a jejich předností oproti původním RTS pohonům je zpětná vazba o poloze motoru a tedy poloze a stavu žaluzie / rolety atd.

 

 

tahoma zaluzie24