Venkovní žaluzie typy a výhody

Jak vybrat typ venkovní žaluzie?

 

Venkovní žaluzie jsou v současnosti nejžádanější a nejrozšířenější formou venkovního stínění. Oblíbené jsou mezi uživateli a také mezi architekty, kteří je rádi navrhují do velkých prosklených ploch fasád, HS portálů, oken i balkonových dveří moderních funkcionalistických domů a budov. Venkovní žaluzie jsou výjimečné díky možnosti stahovaní a naklápění hliníkových lamel žaluzie vedoucí k regulaci intenzity světla a termoregulace teploty v interiéru. Tyto výhody jsou velmi užitečné při stínění zimních zahrad venkovními žaluziemi.

 venkovní žaluzie na zimní zahradě

 

Typy venkovních žaluzií:

Venkovní žaluzie zpravidla rozdělujeme na typy podle typu lamely, respektive jejího tvaru na tyto základní 3 typy:

Lamela tvaru C
Lamela tvaru Z
Lamela tvaru S


Další rozdělení je poté dle šíře (hloubky) lamely, existují tyto základní šíře: 50 mm, 65 mm, 70 mm, 80 mm, 90 mm.

V praxi se poté venkovní žaluzie označují dle tvaru lamely a její šíře tady jsou základní typy od výrobce Isotra a.s. (jiní výrobci žaluzií mohou vyrábět nepatrně odlišné šíře např. 63, nebo 93 mm).

Cetta 50, Cetta 65, Cetta 80, Cetta 80 Flexi
Zetta 70, Zetta 90
Setta 65, Setta 90

Veškeré typy venkovních žaluzií si můžete nacenit v i objednat s montáží nebo bez montáže v eshopu venkovních žaluzií Žaluzie24.eu: https://www.zaluzie24.eu/vsechny-typy-venkovnich-zaluzii 

Jaký typ venkovní žaluzie je pro můj dům nejlepší?
Každý typ venkovní žaluzie má svoje výhody a nevýhody, které se odvíjejí od tvaru lamely, nebo provedení vodících lišt, nebo vodících lanek.

venkovní žaluzie isotra žaluzie24.eu

 

Cetta 80:
její tvar lamely dobře odráží a rozptylují sluneční paprsky, nevýhodou bývá to, že při silném větru o sebe mohou konce lamel “cinkat“ což může být rušivé. Tato žaluzie může být vedena ve vodících lištách nebo vodících ocelových lankách, což typy Zetta a Cetta zpravidla nemohou z důvodu asymetrického tvaru lamely. Ocelová lanka jsou méně opticky rušivá než vodící lišty, proto je mnoho zákazníků a architektů upřednostňuje, například při použití venkovních žaluzií na zimních zahradách je provedení venkovních žaluzií často pomocí ocelových lanek.

Zetta 90:  v současnosti nejvíce používaný typ venkovní žaluzie je jednoznačně Zetta 90, jejíž lamely tvaru jsou nejen vysoce odolné proti větru, ale jsou vybaveny těsnícím gumovým profilem, který zabraňuje cinkání lamel o sebe a také díky tvaru lamely dokonale stíní a v uzavřené stavu nepropouští prakticky žádné světlo do interiéru.

Setta 90: je obdobou lamely tvaru Z, ale její křivky jsou zaoblené a mají tvar S, nebo vlnky. Jsou také vybaveny těsnícím gumovým profilem v každé lamele a tím zabraňují cinkání lamel o sebe ve větru v uzavřeném stavu.

Podomítkové venkovní žaluzie nebo přiznané?

Pokud je to možné tak se již ve fázi projekce domu počítá s uložením kastlíku pro venkovní žaluzii pod omítkou budoucí fasády nad oknem, v úrovni překladu. Tento kastlík (box) žaluzie slouží k uschování venkovní žaluzie ve staženém stavu nad okny, pod omítkou, tím neruší vzhled fasády a nezabraňuje volnému výhledu z oken a neomezuje průchodnost např. balkónových dveří. Stejně tak lze “utopit“ ve fasádě podomítkové lišty bočního vedení žaluzie, aby nerušily vzhled a nemusely se montovat pomocí držáků na rám okna. Box pro uschování žaluzie se většinou tvoří podomítkovým krycím plechem ukotveným na ocelové držáky plechu a žaluzie, toto řešení používá většina montážních firem žaluzií. V tomto případě se poté čelní strana plechu překryje min 2 cm polystyrenu. Podomítkový box se může vytvořit i z jiného materiálu, ideálně izolačního, například purenit, compactfoam nebo OSB desky s izolací.

V případě že nelze toto provedení s podomítkovým boxem již provést, například u hotové stavby, nebo rekonstrukce, nebo z jiných důvodů, tak se používá přiznané provedení s viditelným krycím plechem boxu žaluzie a přiznanými vodícími lištami montovanými na rám okna.

 

podomítkové venkovní žaluzie

 

Podomítkové provedení žaluzie Zetta 90

 

Motorické provedení venkovních žaluzií

Dnes už prakticky každá stavba ve fázi projektu počítá s instalací motorických venkovních žaluzií. Motor venkovní žaluzie je umístěn uvnitř horního nosiče venkovní žaluzie a je připojen na 230 V pomocí kabelu a Hirschmann spojky. Existují motory bez přijímače dálkového ovládání nebo s přijímačem. Motory s přijímačem je možné ovládat dálkově pomocí dálkového ovladače, nejběžněji k dostání motory jsou od firmy Somfy. Pro montáž a zapojení motorických venkovních žaluzií je potřeba přivést k místu instalace dané žaluzie napájecí, popřípadě ještě datový kabel pokud jsou motory řízeny nadřazeným řídícím systémem, popřípadě řídící jednotkou.

Ovládání venkovní žaluzie je možné i pomocí kliky, ale je to značně nepraktické a někdy i montážně těžko proveditelné. U typu venkovní žaluzie Cetta 50 je možné i ovládání pomocí nekonečné šňůry.

motor pro venkovní žaluzie Somfy J4IO 

Motor pro venkovní žaluzii Somfy J4WT

 

Jaké jsou rozdíly mezi barvami venkovních žaluzií a jakou barvu venkovních žaluzií vybrat?

Je potřeba rozlišovat barvu samotných lamel venkovní žaluzie a jejich komponentů. Zatímco u lamel většinou výrobce nabízejí z 5-15 standartních a několika příplatkových barev RAL nebo Decoral, tak barvy vodících lišt a profilů mohou být dodány v celé paletě barev RAL dle výběru zákazníka. Nejběžnější barvy lamel jsou stříbrná RAL 9006 a velmi módní barva Antracit RAL 7016. Dle barvy lamely se většinou také volí stejná barva vodících lišt a profilů, popřípadě se barva vodících lišt může řídit barvou fasády, nebo rámu okna, to již záleží na individuálním přání zákazníka.

Řízení venkovních žaluzií, řídící systémy           

Jak již bylo zmíněno většina venkovních žaluzií je ovládána motorem uvnitř žaluzie, který stahuje / vytahuje lamely a také je naklápí. Tyto motory mohou být řízeny řídicím systémem od různých výrobců např.: Loxone, ABB, Schneider, Jablotron, atd… V podstatě se jen napojí na řídící systém domu a pracují tak, jak jim systém určí. V moderních nízkoenergetických a pasivních domech jsou je řízení žaluzií nedílnou součástí energetické bilance domu. Řídící systém domu je vybaven soustavou čidel v interiérů a také venkovních čidel jako teplotní čidla, sluneční čidla a vyhodnocuje s ohledem na další parametry zda spustí, nebo naklopí nebo zatáhne žaluzie, tak aby sluneční záření bylo maximálně využito na ohřev domu, ale zároveň se dům nepřehříval. Díky sofistikovaném řízení tak stínící technika pomáhá snižovat energetickou náročnost domu.

 somfy tahoma řídící systém pro stínící techniku

 

Existují také motory s přijímačem dálkového ovládání od firmy Somfy a to s protokolem RTS a nejnovějším protokolem IO. Tyto motory poté uživatel ovládá bezdrátově pomocí dálkového ovladače a popřípadě bezdrátového řídicího systému Somfy TaHoma, který umožňuje řídit veškeré žaluzie a mnoho jiných zařízení v domě pomocí PC nebo Smartphonu. Řídící jednotku Tahoma a také ovladače IO od firmy somfy můžete jednoduše zakoupit na http://www.zaluzie24.eu/Somfy-tahoma